Do Křince Na Velký pátek za pokladem
    Kdo navštíví Křinec, neměl by si nechat ujít výstup na zdejší kopec Chotuc – jediný v široširém okolí, který zdálky v polabské rovině vypadá, jakoby si tady krtek veliký jak lokomotiva navršil svoji hromádku. No... hromádku... pořádnou hromadu.

Z tabulí naučné stezky, kterou je možné projít z obou stran kopce, jsem se dozvěděl, jak ve skutečnosti kopec vznikl, od krtka to opravdu nebylo, že se mu říká „svědecký kopec“, jaké na jeho svazích rostou stromy a kytky a jací tady žijí vzácní živočichové. Třeba brouci roháči s velikými klepety, nebo senzačně vybarvení brouci krasci. A že je to jediné místo, kde roste klokočí – to je takový keř, jehož plody, hnědé tvrdé kuličky, ze kterých se dříve vyráběly růžence na modlení, rostou v zelených balónkách. A taky jsem se dozvěděl od jedné paní, co šla na starý hřbitov s kaplí, že když sem přijdete před Velikonocemi – na Velký pátek, můžete tu dokonce najít poklad! V ten den se prý na úpatí kopce otevře veliká jeskyně ukrývající obrovské bohatství. Problém je jenom v tom, že nikdo neví, na kterém úpatí se ta jeskyně otevře, v kolik hodin, na jak dlouho, a také v tom, že poklad náleží pouze člověku s dobrým srdcem a poctivými úmysly. Darebáci a neposluchové nedostanou ani vindru. V okolních vesnicích se vypráví, že kdysi dávno, právě na Velký pátek, pásl na slunné stráni Chotuce malý kluk z Bošína ovce. Chvíli nedával pozor a jedna se mu zaběhla. Šel ji hledat – křížem krážem prochodil les, až najednou před ním zela v kopci obrovská díra, odkud slyšel bečet svoji ovečku. Vešel dovnitř a uviděl na obrovských hromadách navršené zlaté peníze, truhly s diamanty a šperky nevídané ceny. Byl z toho celý paf, ale hned popadl nešťastně pobekávající ovečku a vynesl ji ven. Teprve potom se vrátil dovnitř, ale ze všech pokladů si vzal jenom jeden hliněný hrnec se zlatými penízky. Sotvaže vyšel na denní světlo, jeskyně se s hromovým rachotem zavřela. Kluk vyrostl a za peníze si v Bošíně postavil chalupu a prý tam potom dělal i starostu. Od té doby ale už nikdo ty poklady schované uvnitř Chotuce neviděl. Třeba čekají právě na vás.

Pohádka je z knížky Jana Řehounka S pohádkami do Svatojiřského lesa.

Nakladatelství Jan Řehounek - Kaplanka, Všechlapská 1666/6, 288 02 Nymburk, tel.: 603 238 523, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.rehounek-kaplanka.webnode.cz
 

Sdružení rodičů Křinec

Kdo je online?

Právě připojeni - hostů: 207 
GDPR - Prohlášení o ochraně osobních údajů
Finanční podpora z OP VK
Certifikát SCIO - Pečujeme o vzdělávání
Operační program Výzkum, vývoj, vzdělání
Ovoce do škol