Zajímavosti z okolí

Chotuc (254 m n. m.) je svědecký vrch, který se tyčí zhruba 1 km od obce Křinec na Nymbursku. Jde o významnou přírodní památku a nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí.

Na jižní stráni Chotuce najdeme teplomilná luční společenstva s výskytem řady vzácných rostlin, např. vstavače nachového, kamejky modronachové či klokoče zpeřeného. Severní svah je porostlý lesem. Chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1998. 

Vrchol kopce býval halštatským nebo halštatsko laténským hradištěm osídleným v době mezi 6. a 5. stoletím před naším letopočtem a zaniklým po příchodu Keltů. V keltském období i ve středověku byl Chotuc významným kultovním místem, kam lidé pořádali pouti. Pohanská tradice výstupů na Chotuc byla natolik silná, že katolická církev s ní nebojovala, ale dala poutím nový náboženský význam - v 13. století nechala totiž postavit na vrcholu kapli Nejsvětější Trojice. Dnešní kostelík pochází z 15. století, později byl zbarokizován, v 19. století opraven. Pak dlouhá desetiletí chátral, až v roce 1995 byl opraven do dnešní podoby. Okolo kostelíka se rozkládá starý hřbitov na kterém se již od roku 1953 nepohřbívá. Pod vrchem Chotuc se u silnice vedoucí do obce Mečíř nalézá opuštěný židovský hřbitov.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie 

 

Sdružení rodičů Křinec

Kdo je online?

Právě připojeni - hostů: 197 
GDPR - Prohlášení o ochraně osobních údajů
Finanční podpora z OP VK
Certifikát SCIO - Pečujeme o vzdělávání
Operační program Výzkum, vývoj, vzdělání
Ovoce do škol